RSS-linkki
Kokousasiat:https://vaala.oncloudos.com:443/cgi/DREQUEST.PHP?page=rss/meetingitems&show=30
Kunnanvaltuusto
Pöytäkirja 17.11.2025/Pykälä 89
Kiinteistöveroprosenttien määrääminen vuodelle 2026
Khall 04.11.2025 § 221
Valmistelija Kunnanjohtaja Minna Kärkkäinen, 0400 855 946, minna.karkkainen@vaala.fi
Peruste Kiinteistöverolaki § 11
Kiinteistöverolain 11 §:n mukaan kunnanvaltuusto määrää kunnan kiinteistöveroprosenttien suuruuden laissa säädettyjen vaihteluvälien rajoissa ja sadasosan tarkkuudelle vuosittain etukäteen samalla, kun se vahvistaa varainhoitovuoden tuloveroprosentin. Kunnan tulee ilmoittaa kiinteistöveroprosentit Verohallinnolle viimeistään verovuotta edeltävän vuoden marraskuun 17. päivänä.
Kiinteistöverolain perusteella vuodelle 2026 kiinteistöveroprosenttivälit ovat:
- Yleinen kiinteistöveroprosentti rakennuksille tulee määrätä välillä 0,93–2,00 %
- Yleinen kiinteistöveroprosentti maapohjalle tulee määrätä välillä 1,30-2,00 %
- Vakituisen asunnon kiinteistöveroprosentti tulee määrätä välillä 0,41–1,00 %
- Muiden asuinrakennusten kiinteistöveroprosentti tulee määrätä välillä 0,93–2,00 %
- Voimalaitosten kiinteistöveroprosentti voidaan määrätä välillä 0,93–3,10 %
- Yleishyödyllisen yhteisön veroprosentti voidaan määrätä välillä 0,00–2,00 % (kiinteistöveroprosentiksi 0,00 vain, jos valtuusto on erikseen näin määrännyt. Jos erillistä veroprosenttia ei ole päätetty, jätetään ilmoituskenttä tyhjäksi.)
- Rakentamattoman rakennuspaikan kiinteistöveroprosentti voidaan määrätä välillä 2,00–6,00 % (Huom! KiintVL 12 b §:ssä mainituissa kunnissa alaraja on kunnanvaltuuston määräämä yleinen veroprosentti + 3,00 %)
Ilmoitus suositellaan tehtäväksi välittömästi valtuuston päätettyä veroprosenteista. Sähköinen ilmoitus Verohallintoon tulee tehdä viimeistään maanantaina 17.11.2025.
Vaalan kunnan tämänhetkiset kiinteistöveroprosentit ovat seuraavat:
Kiinteistöverot 2025 | % | Määrä |
Vakituinen asuinrakennus | 0,45 | 297 000 |
|
|
|
Muu kuin vakituinen asuinrakennus | 1,10 | 367 000 |
Voimalaitosrakennus | 3,1 | 2 920 000 |
Yleishyödyllinen yhteisö | 0 | 0 |
Yleinen kiinteistövero rakennukset | 1,1 | 403 000 |
Yleinen kiinteistövero maapohja | 1,3 | 400 000 |
Yhteensä |
| 4 387 000 |
Tilitetään |
| 4 324 000 |
Rakentamattomalle rakennuspaikalle ei ole määrätty erillistä kiinteistöveroprosenttia.
Vaalan kunnan taloussuunnitelmavuosiin liittyy useita epävarmuustekijöitä, jotka voivat laskea kunnan tulopohjaa tai nostaa kuluja merkittävästi. Näitä ovat mm. valtionosuusuudistus, mahdollinen kiinteistöverouudistus ja te-palveluiden siirtyminen työlisyysalueen ja kunnan vastuulle. Vuoden 2026 talousarvio näyttää tämän hetken valmistelussa haasteelliselta, kunnan tulee tarkastella taloutta vuosia eteenpäin ottaen huomioon epävarmuustekijät. Kunnan suurinvestointien toteutuminen selvinnee muutamien seuraavien vuosien aikana, jolloin ei kannata tehdä hätiköityjä päätöksiä verojen muuttamisen suhteen. Epävarmuustekijöiden vuoksi talousarviota ja taloussuunnitelmavuosia on suunniteltu varovaisuusperiaatteella siten, että kiinteistöverot pidetään ennallaan.
Esittelijä Kunnanjohtaja Kärkkäinen Minna Vaalan kunta
Päätösesitys Kunnanhallitus esittää kunnanvaltuustolle, että vuoden 2026 kiinteistöveroprosentit ovat alla olevan taulukon mukaiset:
Kiinteistöverot 2026 | % | Määrä |
Vakituinen asuinrakennus | 0,45 | 297 000 |
|
|
|
Muu kuin vakituinen asuinrakennus | 1,10 | 367 000 |
Voimalaitosrakennus | 3,1 | 2 920 000 |
Yleishyödyllinen yhteisö | 0 | 0 |
Yleinen kiinteistövero rakennukset | 1,1 | 403 000 |
Yleinen kiinteistövero maapohja | 1,3 | 400 000 |
Yhteensä |
| 4 387 000 |
Tilitetään |
| 4 334 000 |
Päätös Hyväksyttiin
Kvalt 17.11.2025 § 89
325/02.03.00.00/2025
Valmistelija Kunnanjohtaja Minna Kärkkäinen, 0400 855 946, minna.karkkainen@vaala.fi
Esittelijä Kunnanjohtaja Kärkkäinen Minna Vaalan kunta
Kunnanhallitus
Päätösesitys Kunnanvaltuusto päättää, että vuoden 2026 kiinteistöveroprosentit ovat alla olevan taulukon mukaiset:
Kiinteistöverot 2026 | % | Määrä |
Vakituinen asuinrakennus | 0,45 | 297 000 |
|
|
|
Muu kuin vakituinen asuinrakennus | 1,10 | 367 000 |
Voimalaitosrakennus | 3,1 | 2 920 000 |
Yleishyödyllinen yhteisö | 0 | 0 |
Yleinen kiinteistövero rakennukset | 1,1 | 403 000 |
Yleinen kiinteistövero maapohja | 1,3 | 400 000 |
Yhteensä |
| 4 387 000 |
Tilitetään |
| 4 334 000 |
Päätös Hyväksyttiin